Sretan je što je ministar privrede, ali se ne slaže da nam ekonomija grca u problemima. Navodi i da je neophodno uraditi fiskalne zakone ukoliko hoćemo da sačuvamo ono što je najveći problem poslodavcima, a to je radna snaga.
– To smanjivanje doprinosa i povećavanje minimalne plate nosi fiskalne rizike i, prema našim proračunima, radi se o nesrazmeru od 700 miliona do milijardu KM. Već 30 godina imamo problem, a to je da na jednog penzionera imamo 1,2 zaposlena. Kao društvo kiksali smo u oba entiteta kada se dešavala transformacija kapitala i privatizacija, poručio je Mijatović.
Kazao je i kako smo prošle godine imali više od četiri milijarde dobiti u realnom sektoru.
Kada je riječ o minimalnoj plati od 1.000 maraka, postavlja se pitanje da li je to dovoljno u kontekstu ukupnih ekonomskih kretanja
– Više od 60 posto budžeta Federacije od ukupno 7,5 milijardi KM daje se za socijalu. Dakle, to je činjenica da smo svi 27 godina kupovali socijalni mir, građane i glasove, a nismo uzeli reforme koje jesu bolne, ali koje se moraju provesti i mi ih nećemo moći izbeći, istakao je Mijatović.
Ministar finansija je završio fiskalne i zakon o online fiskalizaciji. Ove sedmice se oni stavljaju u parlamentarnu proceduru.
– Pretpostavka je da će nekoliko milijardi sa sivog tržišta preći u legalne tokove i to jeste ono što nam je neophodno, da vidimo šta je to neophodno da investiramo, priča on.
Govorilo se i o penzionerima, koji se osjećaju potpuno izigranim. Najavljivali su proteste, a onda su imali sastanke sa Vladom. Ministar rada i socijalne politike Adnan Delić rekao je da su penzioneri zaista u pravu, međutim da se Vlada treba dogovoriti oko rebalansa budžeta kako bi im se osigurala jednokratna novčana pomoć.
– U ovom segmentu jesu bili u pravu. Na sledećoj sjednici Vlade nalazi se rebalans, koji ide isto u proceduru u Parlament i imat ćemo, naravno, ono što smo obećali penzionerima. U drugom segmentu se nismo složili. Molili smo da ne usvajaju formulu koja je tada značila veliko povećanje. U onom momentu kada dođe inflacija, neće moći da se usklađuje ka gore. Njima je tada tako odgovaralo. Redžo Mehić, koji predvodi Savez udruženja penzionera FBiH, bio je vrlo iskren. Rekao je da imaju ogroman pritisak iz opozicije da održe proteste. A mi u ovom trenutku, nažalost, iz vrlo čudnih razloga imamo hiperprodukciju penzionera. Stvar je kontinuiteta 27 godina, gde niko nije imao hrabrosti da kaže kako ovako neće moći doveka, govori Mijatović i dodaje da prihodi rastu, ali ne dovoljno.