U organizaciji Privredne komore Federacije BiH, ITA – Agencije za promociju u inostranstvu i internacionalizaciju talijanskih tvrtki, talijanske ambasade, uz potporu Federalnog ministarstva razvoja poduzetništva i obrta u sklopu „Mostarskog sajma privrede“ održan je MOSTARSKI EKONOMSKI FORUM s Međunarodnom konferencijom – „POVEZANA REGIJA“. Na Forumu su eminentni eksperti, menadžeri i kreatori političkih procesa govorili o izazovima, prilikama, primjerima i mogućnostima ekonomskog dijaloga između BiH i Italije, te EUSAIR projektima.
Jedan od učesnika bio je i ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović koji je u obraćanju medijima istaknuo da privreda Bosne i Hercegovine ima kapacitet parirati ne samo europskim firmama, nego i onima na globalnom tržištu.
„Uloga institucija u Vladi FBiH, Gospodarske komore FBiH i svih drugih je da osiguramo uslove za rad naše privrede, a naši privrednici već su pokazali i dokazali da znaju biti konkurentni i na domaćem i na inostranom tržištu. Dižemo ljestvicu suradnje i ljestvicu uslova i zadovoljstvo je bilo kroz ovaj događaj razgovarati i s našim privrednicima i gostima iz regije i Europe, da vidimo što su nam perspektive, ako ništa, do sljedećeg Mostarskog sajma „kazao je Mijatović.
Naglasio je kako je ovaj forum bio odlična prilika za razmjenu iskustava.
„Mogli smo vidjeti kakve su perspektive, ne samo u ekonomiji BiH, nego i zapadnog Balkana i regije generalno, te smo mogli vidjeti kud plovi ovaj brod u ovim teškim geostrateškim ekonomskim momentima u kojima se nalazimo“ kazao je Mijatović.

Dodao je kako je politička kriza u Bosni i Hercegovini konstantan problem naše ekonomije.
„Mi živimo u krizi zadnjih 30 godina, ona samo oscilira i to je konstantan problem naše ekonomije. Kad god uhvatite malo zamaha i kad se smire političke tenzije mi imamo perspektivu, ali nekako smo naviknuli živjeti s ovom krizom iako bih volio da je toga što manje, a da što više pričamo o životnim, ekonomskim temama“ kazao je ministar.
Dotaknuo se i minimalne plaće te istaknuo kako je Vladi Federacije BiH bitno da ni jedan radnik ne primi plaću ispod 1.000 maraka.
„To je prva stvar, druga stvar je činjenica da je ovo prva Vlada koja je unazad 15 godina smanjila doprinose i s Udruženjem poslodavaca, sa Sindikatom ćemo ići ispuniti i drugi dio obećanja, a to je potpuno nuliranje doprinosa od 1. januara 2026., onih 10,5 posto na teret poslodavca„kazao je Mijatović.

Tijekom svog izlaganja na Forumu, ministar Mijatović je kazao da je Mostarski sajam jedan od najboljih ambasadora kada je u pitanju BH privreda i ekonomija.
„Naša privreda ima kapacitet da parira ne samo Evropskim firmama nego i globalnom tržištu a naravno uloga institucija Vlade FBiH, Privredne komore i svih drugih organizacija jeste da osigura uslove za rad naše privrede. Naši privrednici su dokazali da znaju biti konkurentni i na domaćem i na inostranom tržištu i evo dižemo tu ljestvicu saradnje i uslova i zadovoljstvo je biti ovdje i razgovarati s našim privrednicima ali i s gostima iz regije da vidimo šta su nam perspektive„kazao je Mijatović
Naglasio je činjenicu i da je izvoz u FBiH u prvom kvartalu rastao za 17%. Više puta je podsjetio na važnost pridruživanja BiH Evropskoj uniji.

„BiH je imala nekoliko puta vrlo jasnu priliku da uradimo naš dio posla za članstvo u EU u prethodnih 25 godina i nekako smo svaki put kiksali da napravimo te odlučujuće korake. Uslovi ulaska u EU tada su bili daleko niži i lakši nego što su danas. Tada nismo imali skepticizam pojedinih članica i strah od njenog proširenja što imamo danas. Srbija, Hrvatska, Italija, Austrija i Njemačka, to su ključne i najbitnije zemlje Bosni i Hercegovini i kada pričamo o trgovinskoj razmjeni i o našem članstvu u Evropskoj uniji“ istakao je Mijatović.
“Kretanja proizvodnih kapaciteta s istoka prema istoku Evrope i drugi ekonomski pritisak koji je doživjela Njemačka pa jednim dijelom i Italija daje nama priliku da pokažemo da imamo kapacitet da prihvatimo ekonomski talas koji slijedi i da iz ove krize izađemo kao pobjednici.” istakao je ministar.
Naglasio je kako nije dovoljno da BiH samo dobije poziv i postane dio Eu, potrebno je da pripremimo svoje firme i našu ekonomiju na taj dan ulaska zvanično u evropsko tržište. Podsjetio je da nama evropski standardi i evropsko zakonodavstvo ne trebaju samo da bi ispunili uslove i postali članica Unije, već da nam trebaju da bi mi sredili svoje tržište i uspostavili sistem.